Catering w wersji wege. Połowa z nas chce jeść mniej mięsa!

16.10.2019

Catering w wersji wege. Połowa z nas chce jeść mniej mięsa!

Grupa osób, które rezygnują z jedzenia mięsa, powiększa się w zawrotnym tempie. Już połowa z nas ogranicza produktu mięsne, a jak wynika z badań firmy Mintel, ok. 10% Polaków w wieku 25-34 lat deklaruje, że są weganami lub wegetarianami. To oznacza, że nasze trendy żywieniowe bardzo się zmieniają. Ma na to wpływ nie tylko coraz większa świadomość naszego społeczeństwa dotycząca pochodzenia poszczególnych produktów, ale również nowa piramida żywieniowa, w której na szczycie znajdują się owoce i warzywa. W cateringach też pojawia się opcja wegetariańska. Czy warto jest ją wybierać?

Dlaczego zmieniamy dietę?

Dzisiaj znacznie bardziej interesujemy się zdrowym odżywieniem, niż było to jeszcze kilka lat temu. Chcemy żyć i jeść lepiej, aby przy tym poprawić swoją sylwetkę, wygląd skóry, ale również kondycję i samopoczucie. To dlatego rezygnujemy lub ograniczamy mięso, a uzupełniamy nasze dania o dodatkowe porcje warzyw i owoców. Coraz popularniejsze stają się zamienniki tradycyjnych dań w wersji wege. Zaczynamy się przekonywać do warzywnych kotlecików, a nawet makaronu z warzyw. Już połowa polskich respondentów w wieku 16-24 lat, biorących udział w badaniu Mintel, stwierdziła, że jest gotowa zmienić swój styl na zdrowszy. To powinno cieszyć i jeszcze bardziej motywować firmy cateringowe do zmian w swojej ofercie. Już nie jest zaskoczenie o zapytanie w kwestii cateringu bezmięsnego.

W restauracyjnych menu nie może już też zabraknąć propozycji dla wegan i wegetarian. Dostrzeżono, że są one zamawiane wyraźnie częściej, niż miało to miejsce wcześniej. Czy to moda? Być może częściowo tak, zarażamy się nawzajem trendami, które w tym przypadku dodatkowo pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, jak i samopoczucie. Takiej epidemii mówimy jak najbardziej TAK, pamiętając jednak, że mięso nie jest złym produktem, dostarcza naszemu organizmowi cennych wartości odżywczych i minerałów. Jeżeli decydujemy się na dietę wege, koniecznie warto uzupełniać ich niedobory, wybierając produkty, które je uzupełnią.

Kiedy catering wege?

Czy zawsze będzie to dobry wybór? Z pewnością sprawdzi się wszędzie tam, gdzie uczestnicy konferencji czy jakiegoś innego wydarzenia, będą ludźmi młodymi, otwartymi na świat i nowości, ceniących sobie najnowsze trendy i podążający za modą. To też świetne rozwiązanie dla firm, w których jest dużo wegetarian i osób unikających mięsa. Jeżeli masz taką wiedzę, to koniecznie ją wykorzystaj. Catering może mieć też wersję mieszaną, a więc być połączeniem potraw mięsnych i bezmięsnych. To najlepsza, kompromisowa opcja, pozwalająca nacieszyć się jedzeniem każdemu niezależnie od preferencji żywieniowych.

A jak wygląda catering wegetariański? Mogą się w nim znaleźć typowo warzywne potrawy, jak np. mussaka wegetariańska, kotlety warzywne z cieciorka i warzyw czy krokiety z kaszy jaglanej i szpinakiem. To ciekawe dania, mogące zainteresować swoim smakiem nawet mięsożercę. Inną formą wege cateringu jest menu rybne. Należy jednak pamiętać, że weganin nie je też ryb i produktów pochodzenia zwierzęcego. Wegetarianie jednak zajadają się najczęściej rybnymi propozycjami. Wśród nich są m.in. krem z białych warzyw z kawałkami wędzonego łososia, tatar z wędzonego pstrąga podawany z jajkiem przepiórczym i grillowany dorsz podawany na musie gruszkowym z żurawiną.

Wegetariański catering stał się w ostatnim czasie bardzo modny. Próbowałeś już?

Nam warto zaufać, przekonaj się!WYBIERZ CATERING KANTYNY

O naszym cateringu eventowym świadczy zadowolenie klientów. Nie opowiadamy bajek. Precyzyjnie i konkretnie omawiamy zadania, które przyjdzie nam realizować. Dbamy o szczegóły i sprawny przepływ informacji. Zdobywanie Państwa zaufania chętnie rozpoczniemy od gratisowej degustacji. Zapraszamy!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
keyboard_arrow_up