Dobra dieta ma wpływ na poprawę efektywności pracowników

31.10.2019

Dobra dieta ma wpływ na poprawę efektywności Twoich pracowników

W pracy każdy z nas spędza przeciętnie 8 godzin. Współczesny pracownik deklaruje jednak, że często jest to znacznie więcej. Efektywność wraz z wydłużeniem się czasu pracy jest coraz mniejsza. Organizm po kilku godzinach fizycznego i psychicznego wysiłku nie funkcjonuje już wydajnie, jest osłabiony, a wszelkie mechanizmy zaburzone. Potrzebuje energii, witamin i składników odżywczych, które pomogą mu się zregenerować i przywrócić siły. Dlatego każdemu człowiekowi potrzebna jest dzisiaj dobra dieta. Niekoniecznie jednak mamy czas na przyrządzanie każdego dnia zdrowych posiłków. Skutkuje to obniżeniem się jakości jedzenia.

Jeść zdrowiej dla wzrostu wydajności. Co na to badania?

Jak wynika z badań pt.„Praca, Moc, Energia w polskich firmach”, przeprowadzonych przez Human Power, w latach 2016-2017, nasz styl życia nie jest najlepszy. A wydawałoby się, że zmieniliśmy nieco punkt widzenia, zaczęliśmy się więcej ruszać oraz wybierać zdrowsze produkty. Niestety, żyjemy szybko, w natłoku obowiązków i pracujemy pod presją czasu, a to już nie sprzyja naszemu zdrowiu. Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, regularnie spożywane wartościowe posiłki mają pozytywny wpływ na wydajność pracowników. Podnoszą ją o aż 20%. Potwierdzają to też badania przeprowadzone przez Health Enhancement Research Organization (HERO), w których wykazano, że regularne posiłki zwiększają wydajność w pracy o aż 25%. To dla pracodawcy oznacza, że o 25% szybciej i lepiej wykonaną pracę.

Odpowiednio zbilansowana dieta

Jak jej sama nazwa wskazuje, musi być zachowana harmonia i odpowiednie proporcje między wszystkimi składnikami odżywczymi – węglowodanami, białkami i tłuszczami. Nie może w niej też brakować witamin i minerałów. Również we właściwych ilościach. Węglowodany to energia, dzięki której możemy pracować wydajniej dłużej. Mają one też wpływ na nasze procesy myślowe, jesteśmy dzięki nim bardziej kreatywni. Powinniśmy jednak ograniczyć spożywanie cukrów prostych na rzecz cukrów złożonych. Wynika to z ich tendencji do szybkiego wchłaniania się w organizm. Złożone cukry wchłaniają się wolniej, zaliczamy do nich m.in. warzywa strączkowe, kasze gruboziarniste oraz pieczywo razowe.

Tłuszcze z kolei uczestniczą w procesach odpowiedzialnych za nasz system odpornościowy, ale również procesy myślowe. Przykładowo, lecytyna o charakterze tłuszczowym jest jednym w ważniejszych składników budulcowych ludzki mózg. Znajdziemy ją w rybach, orzechach, żółtku jaj i awokado. Jeżeli chodzi o minerały, to dla wzrostu wydajności i efektywności pracy warto zwrócić uwagę, czy posiłki są bogate w produkty będące źródłem magnezu. To on pozytywnie wpływa na pracę naszego układ nerwowego. Z kolei potas pozwala lepiej nawodnić organizm. Jeżeli dochodzi do odwodnienia czy nawet niewielkiego deficytu wody, pojawiają się obrzęki oraz zmęczenie i zdenerwowanie.

Zadbaj o swoich pracowników

Przyjrzyj się bliżej drugiemu śniadaniu i obiadom swoich pracowników. Co przynoszą do jedzenia do pracy? W jaki sposób się odżywiają? Zastanów się, czy zapewnienie im cateringu pracowniczego ze zbilansowanymi i zdrowymi posiłkami nie poprawiłoby ich wydajności, efektywności i satysfakcji z pracy. Jak wtedy zmieniłyby się ich wyniki i tym samym zyski Twojej firmy. Zaczynamy od małych zmian, kończąc na dużych efektach. Czasami po prostu wystarczy dobrze nakarmić swój zespół!

Nam warto zaufać, przekonaj się!WYBIERZ CATERING KANTYNY

O naszym cateringu eventowym świadczy zadowolenie klientów. Nie opowiadamy bajek. Precyzyjnie i konkretnie omawiamy zadania, które przyjdzie nam realizować. Dbamy o szczegóły i sprawny przepływ informacji. Zdobywanie Państwa zaufania chętnie rozpoczniemy od gratisowej degustacji. Zapraszamy!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
keyboard_arrow_up