Jesienne smaki. Jedz sezonowo!

03.12.2019

Jesienne smaki. Jedz sezonowo!

W sklepach i na straganach bardzo widoczna jest sezonowość. Dostrzegamy, że z każdym kolejnym miesiącem pojawiają się na półkach inne owoce i warzywa, a także zmieniają się ceny tych, które są dostępne przez cały rok. Nie wszyscy jednak z tego korzystają, niektórzy nawet nie do końca są świadomi, na co jest aktualnie sezon. Podążają za własnymi zmysłami, niekiedy kierują się intuicją, innym razem apetytem. Tak naprawdę jednak sezonowość to nie tylko okazja do oszczędności i ograniczenia wydatków, ale też do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Sezonowość pojawia się też w menu restauracji i…cateringów

Sezonowo = zdrowo…i to się zgadza!

Każdy sezon/pora roku to inne warzywa i owoce. Rosną one wtedy naturalnie w naszym środowisku. Dzisiaj być może nie jest to tak zauważalne jak kiedyś, szczególnie w dużych miastach, gdzie w supermarketach praktycznie wszystko mamy dostępne przez cały rok. Jednak nie zawsze ziemniaki kosztują 1 zł, a brokuł 2 zł. Czasami cena tych warzyw jest wyższa. A czy nie jesteś zaskoczony, kiedy widzisz w sklepowych koszykach truskawki w listopadzie? Doskonale wiesz, że rosną one na przełomie wiosny i lata, a nie jesienią. Najprawdopodobniej nie są to nasze polskie truskawki lub też rosną one w sposób nienaturalny, przy pomocy wspomagaczy.

Decydując się na sezonowe warzywa i owoce, możemy liczyć na zdecydowanie bogatszy smak. Odczuwalny jest on intensywniej, a wygląd tych produktów także zachwyca. Świeżość decyduje też o zawartości w nich witamin i minerałów, jest ich w nich więcej niż w tych, które nie dojrzewają w swoim naturalnym środowisku. Ponadto niektóre owoce i warzywa są zrywane wtedy, kiedy nie osiągnęły jeszcze swojej pełnej dojrzałości. Dopiero w trakcie transportu dojrzewają. Nigdy jednak nie osiągną takich wartości odżywczych, jakie mogłyby mieć po dojrzewaniu na krzewach, drzewach czy w ziemi. Stosowanie substancji chemicznych, przyśpieszających ten proces, powoduje, że nie tylko tracą one cenne witaminy i minerały, ale nawet stają się szkodliwe dla naszego zdrowia.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że w przypadku niektórych warzyw i owoców, mamy okazję ich spróbować czy wykorzystać w codziennych potrawach tylko przez kilka tygodni, jak np. dynia. Czasami ten czas po prostu nam ucieka przez palce.

Co jeść jesienią?

Jesień to czas, kiedy pomału wszystko zasypia, ale nie natura. Ona aktywnie pracuje nad nowymi „plonami”. Jesienią w kuchni pojawia się kilka naprawdę cennych skarbów, bogatych w witaminy i minerały oraz z nieograniczonymi możliwościami wykorzystania w kuchni. W tym czasie warto jest postawić przede wszystkim na dynię. Przygotowujemy z niej rozgrzewającą zupę krem z dodatkiem korzennych przypraw, puszyste ciasto dyniowe czy też dodajemy do gulaszu i zajadamy z ryżem lub makaronem. Jesienią inaczej też smakuje cukinia, która jest doskonałym warzywem do faszerowania, a także dodatkiem do leczo. W kuchni też w jesienne dni króluje pan burak, a wraz z nim buraczki tarte, odżywczy sok, a nawet zdrowe buraczane frytki.

Obok sezonowych warzyw pojawiają się również owoce. O żadnej innej porze roku szarlotka nie smakuje tak dobrze jak jesienią. To sezon na jabłka, które występują w tym czasie w kilku odmianach. Są też śliwki, a z nich powstają pyszne desery, jak też wykorzystuje się je do mięs i sosów. Jest też pani gruszka, która świetnie smakuje na surowo i pieczona z karmelem.

W menu naszego cateringu także pojawiły się jesienne propozycje. Wśród nich ratatouille z bakłażanem, sałatka z brokułów oraz roladki schabowe z cerbera w sosie kurkowym.

Nam warto zaufać, przekonaj się!WYBIERZ CATERING KANTYNY

O naszym cateringu eventowym świadczy zadowolenie klientów. Nie opowiadamy bajek. Precyzyjnie i konkretnie omawiamy zadania, które przyjdzie nam realizować. Dbamy o szczegóły i sprawny przepływ informacji. Zdobywanie Państwa zaufania chętnie rozpoczniemy od gratisowej degustacji. Zapraszamy!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
keyboard_arrow_up