Smakowity kąsek na raz. Finger Foods

10.07.2019

Smakowity kąsek na raz.
Finger Foods!

Jako dodatek do dań głównych bądź jako pierwszoplanowi kulinarni aktorzy, finger foods można potraktować w bardzo różny sposób, w zależności od rodzaju imprezy. Sprawdzają się zarówno w plenerze, jak też na imprezach organizowanych pod dachem. To jedzenie na jeden kęs, przekąski, które jemy przy użyciu rąk. Nie potrzebujemy sztućców i talerzy, co jest bardzo wygodne w przypadku szwedzkich stołów. Finger foods świetnie sprawdza się na bardziej formalnych imprezach, jak również takich, na których panuje swobodna atmosfera.

W stylu finger food

To niewielkich rozmiarów dania, które spożywamy bez użycia sztućców. Finger foods nie należy jednak mylić z jedzeniem typu fast food i street food, ponieważ mają znaczn ie bardziej wykwinty charakter. To potrawy na jeden kęs, niekiedy dwa, które spożywa się łatwo i szybko. Wyróżniają się jednak bardzo bogatym smakiem i starannym doborem składników. Zachwycają swoją formą i oryginalną prezentacją oraz rozpieszczają podnieb ienia gości. Bardzo często traktowane są jako przekąski między daniami głównymi, aby zaspokoić ochotę na coś smacznego.

To dobry wybór!

Na jakich imprezach i w jakich okolicznościach warto jest zastanowić się nad jedzeniem typu finger foods? Jest to charakterystyczny rodzaj przekąsek towarzyszący bankietom, podczas spotkań biznesowych, eventów, ale też rodzinnych imprez, coraz częściej również wesel. Sprzyjają okolicznościom, kiedy nawiązujemy nowe kontakty lub omawiamy projekty. Będą dobrym wyborem, kiedy spotkanie opiera się przede wszystkim na rozmowach. Taką formę cateringu zamawiamy do biura, kiedy organizujemy firmowe spotkanie pracowników, kontrahentów, ale też klientów. Traktowane jako dodatek nie koncentrują całej uwagi gości, którzy mogą zaspokoić swoją ochotę na coś smacznego, ale jedzenie nie stanowi głównej „atrakcji” imprezy.

W wersji dla mniej i bardziej wymagających

Podobnie jak klimat imprezy, również finger foods może mieć charakter mniej bądź bardziej formalny. W wersji standard plus przykładowymi dania są: szynka od kości z kremem chrzanowym , mini szaszłyki z kurczaka z dipem imbirowym , bagietki korzenne z musem brokułowym oprószone marynowanym serem feta i terrina warzywna z kremem koperkowym . Czym różni się od propozycji premium? Na pewno ilością dań, czyli w rozszerzonej wersji goście będą mieli większych wybór małych porcji, które będą też bardziej różnorodne. Finger foods standard plus traktujemy zazwyczaj jako dodatek do dań głównych. Premium świetnie sprawdza się jako samodzielne menu, które uprzyjemnia długie spotkania i rozmowy

Skąd ten pomysł?

Początki finger foods sięgają lat 80. ubiegłego wieku. Największą popularność zyskało w drugiej połowie lat 80. W tym czasie pojawiła się książka autorstwa June Budgen, w której znalazł się rozdział w całości poświęcony małym porcjom na raz. To był przełomowy moment dla finger food. Od tego czasu kucharze konkurują ze sobą, proponując coraz bardziej oryginalne przekąski. Coraz częściej są to znane potrawy serwowane dotychczas w formie dań głównych, tym razem jednak w mini wersji.

Miniaturowe kanapki, wrapy, sakiewki, koreczki, tartaletki, babeczki na słodko i wytrawnie, placuszki, pierożki, roladki i krakersy z pastami... to tylko kilka propozycji z menu finger foods. Przekąski na raz, ale smak i forma podania w pamięci pozostaje na długo.

Nam warto zaufać, przekonaj się!WYBIERZ CATERING KANTYNY

O naszym cateringu eventowym świadczy zadowolenie klientów. Nie opowiadamy bajek. Precyzyjnie i konkretnie omawiamy zadania, które przyjdzie nam realizować. Dbamy o szczegóły i sprawny przepływ informacji. Zdobywanie Państwa zaufania chętnie rozpoczniemy od gratisowej degustacji. Zapraszamy!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
keyboard_arrow_up